Sunday, May 7, 2017

POCZEKALNIA sześć-dwa-zero (Teatr PWST we Wrocławiu)


To kolejny bardzo udany dyplom wrocławskiej szkoły teatralnej. Znakomicie zagrany - można pozazdrościć młodym aktorom palety środków, pamiętając ich role w poprzednich spektaklach: 'Szantażu' i 'Miłości'. Naprawdę, świetny rok, następny zresztą.

No i - uwaga - to chyba najlepsza, obok 'Zamku' - premiera przedstawienia w reżyserii Marka Fiedora we Wrocławiu. Energia młodzieży pobudziła teatr dyrektora Współczesnego do twórczego działania. Przydałoby się trochę tej świeżej krwi na stałe przy Rzeźniczej.

Udany to dyplom, mimo nie do końca (mnie) przekonującego tekstu Marty Guśniowskiej. Rozumiem, że gra się tu absurdem, ale przecież nie całkiem. Za wiele tu umowności, ja bym szedł w absurd piętrowy. Zatrzymanie w pół drogi zawsze w sztuce utrąca zachwyty. To pewnie dlatego śmiech z tej godnej momentami rozpaczy komedii pojawia się nie od razu. Musimy się do czegoś przyzwyczaić, tak jak pewnie autorka musiała finalnie zdecydować, jaki obrać kierunek.

To, co w tym przypadku odmienne od innych dyplomów, to rozdanie ról. Nie każdy ma tyle samo do zagrania. Jak w repertuarowym teatrze, jedni mogą rozpościerać skrzydła, inni muszą pozostać w drugim planie, ciesząc się z epizodów. Wszyscy stanęli na wysokości swoich aktorskich zadań, niezależnie od wielkości roli. Zdaje się, że ci niezwykle zdolni młodzi aktorzy po prostu wiedzą, na czym ten zawód polega, potrafią z drobiazgu uczynić kawałek sztuki.

Tytułowa poczekalnia oznacza życie bez pomysłu na życie, wegetację w oczekiwaniu na z góry wiadome nic specjalnego. Skąd my to znamy. Ale czy nas ruszy z piastowanych posad historia fajtłapowatego męża, emeryta-ignoranta, aktorki walczącej o swoje 5 minut? Mnie ruszyło od kwestii 'gryczotto z liofilizowanym jarmużem na kleksie z owsianej śmietany z łodygą karmelizowanego szczypioru'. Do śmiechu, nie do refleksji nad ludzkim charakterem. I dobrze!

Ocena (0-6): 4,5.
GCH
.............................
Marta Guśniowska POCZEKALNIA sześć-dwa-zero, reż. Marek Fiedor, obsada: Michał Bajor, Mariusz Bąkowski, Malwina Brych, Kacper Gaduła-Zawratyński, Janiszewska Katarzyna, Jan Kardasiński, Grzegorz Karłowicz, Igor Kowalunas, Monika Kulczyk, Magdalena Lamża, Jakub Łopatka, Aleksandra Pałka, Krzysztof Satała, Tomasz Taranta, Adam Turczyk, Mateusz Wiśniewski, Paulina Wosik.