Friday, May 12, 2017

JÓZEF K. i KOBIETY (Studium Musicalowe Capitol)


Niesamowita muzyka Piotra Dziubka, sensowna scenografia Grzegorza Policińskiego, dokładna reżyseria i inteligentnie skonstruowana adaptacja Jacka Bończyka prowadzą młodych dyplomantów Studium Musicalowego przez bardzo dobry spektakl o zaskakującym potencjale interpretacyjnym. Kafkowski spleen o mechanizmach władzy zyskuje tu bowiem świeży, dodatkowy rym.

Uwolnienie niemożliwe, pozorne uwolnienie, przewleczenie, o których z przerażeniem dowiaduje się bohater, mogą się wydać także tytułami uwikłań męsko-damskich, wcale nie spłycając odbioru genialnego dzieła praskiego nieszczęśnika. Dzięki temu, jak blisko i intensywnie w wycyzelowanych scenach znajdują się aktorki i aktor, można na 'Proces' spojrzeć inaczej.


To z pewnością - oprócz adaptacji - rezultat bezbłędnego obsadzenia poszczególnych ról. Od nieznośnych strażniczek i ich przywódczyni, przez galerię kobiecych postaci niby innych, a mających tę jedną, najważniejszą cechę wspólną: przemożną tęsknotę za bliskością i miłością.

W zetknięciu z kobiecością Józef K stoi na pozycji przegranej, mimo żałosnych prób zachowania dumy i zdobycia dominacji. Nie, jego życiem sterują one, równie bezradne: Panna Burstner, ciotka, malarka sądowa (powieściowy Titorelli wymieniony na Titorellę, również narratorkę) czy rudowłosa Leni w układzie z uzależnioną od niej adwokatką.

I to wszystko zanurzone w aurze niepokojącego muzycznego komentarza Piotra Dziubka, szefa Studium Musicalowego, naprawdę działa z siłą 10 beaufortów. Jasne, jest co szlifować, ale co ciekawe, właściwie brak tutaj piosenek, aktorki i aktor posługują się słowem, gestem, ruchem i rytmem. Duże Brawa za ten dyplom, rezerwujcie bezpłatne wejściówki, szykujcie się na czerwcowy festiwal Studium na Scenie Ciśnień Capitolu!

Narrator – Karolina Micuła 
Józef K. – Filip Zaszewski
Nieznajoma 1 – Małgorzata Urbanowicz 
Nieznajoma 2 – Natalia Borysiewicz 
Nieznajoma 3 – Katarzyna Szkudlarek 
Nieznajoma 4 – Agata Daniluk 
Pani Grubach – Alicja Konarska 
Nadzorca – Malwina Stępińska
Panna Burstner – Natalia Brudniak 
Ciotka – Anna Malek 
Leni – Paulina Jeżewska 
Pani A – Sylwia Rubczak

Ocena (0-6): 5.

GRZEGORZ CHOJNOWSKI
----------------------------
JÓZEF K. i KOBIETY (na motywach 'Procesu' Franza Kafki), reż. Jacek Bończyk, muzyka Piotr Dziubek, Scena Studium Musicalowego Capitol, 12 maja 2017 (zdjęcia ze strony Studium)